Hoppa till sidans innehåll

Tider, motståndare, resultat, tabeller


SPELSCHEMA OCH RESULTAT KLUBBLIGAN

"KOM IHÅG"

* Försök att spela på utsatt speltid. Det blir roligare om många är i hallen samtidigt både sportsligt och framförallt socialt

* Om ni inte kan spela tag kontakt med den ni ska spela med så fort som möjligt och bestäm en annan speltid (ni får själva boka och betala tiden). Det finns många lediga timmar både på helger och på kvällarna

* Matchen skall vara spelad innan nästa omg börjar. Är den inte spelad får den som inte kan spela lämna WO. Matchresultatet blir 6-0

* Kom Ihåg att ta med bollar

* Skriv upp resultatet på anslagstavlan

* Kämpa och ha roligt

Har ni några frågor slå en signal till mig Perra 0733200854.

Nu är klubbligan 2016/2017 färdigspelad alla resultat är inskrivna och sluttabellerna ihopräknade

Omgång   1 

Johan Persson - Peter Johansson           6-9  

Magnus Andersson - Dan Mikkelsen    10-7  

Pär Knutsson - Oscar Lindblad             8-2

Mikael Karlsson - Claes Ahlin             8-3

Åke Jonasson - Mattias Heldin            9-7

Peter Johansson(2) - Johan Nolenstam 5-9

Patrik Andersson - Henrik Johansson  12-3

Carina Swenson - Andreas Carlgren    1-9

Annika Freden - Jens Ingvordsen         8-2

Joel Andersson - Sara Andersson        8-4

Daniel Sigfridsson - Bosse Jansson     6-7

Helene Persson - Sandra Lebedeva     8-3

 Omgång 2 

Jens Ingvordsen - Sara Andersson     4-7

Bosse Jansson - Annika Freden         8-4

Sandra Lebedeva - Joel Andersson    3-8

 Helene Persson - Daniel Sigfridsson  7-2

Johan Nolenstam - Patrik Heldin         10-7

Henrik Johansson - Peter Johansson(2) 10-4

Carina Swenson - Patrik Andersson    3-8

 Oscar Lindblad - Claes Seveborg         7-4    

Claes Ahlin - Pär Knutsson                  2-11

Åke Jonasson - Mikael Karlsson          10-11

Peter Johansson - Lasse Nilsson            6-6

Dan Mikkelsen - Johan Persson             9-6

Omgång   3 

Claes Ahlin - Oscar Lindblad             4-9

Claes Seveborg - Mattias Heldin        0-6

Pär Knutsson - Åke Jonasson            15-5

 Dan Mikkelsen - Peter Johansson     9-4

Lasse Nilsson - Bengt Persson           2-12

Henrik Johansson - Johan Nolenstam  5-13

Patrik Heldin - Andreas Carlgren        9-6

Peter Johansson(2) - Carina Swenson 6-6

Bosse Jansson - Jens Ingvordsen        7-3

Sara Andersson - Sandra Lebedeva    10-4

Annika Freden - Helene Persson        7-2

Joel Andersson - Daniel Sigfridsson   4-9

Omgång   4 

Johan Nolenstam - Andreas Carlgren  9-6

Carina Swenson - Henrik Johansson   5-4

Patrik Andersson - Patrik Heldin        9-2

Jens Ingvordsen - Sandra Lebedeva   5-4

Helene Persson - Bosse Jansson         1-9       

Daniel Sigfridsson - Sara Andersson  13-0

Joel Andersson - Annika Freden         4-11

Peter Johansson - Bengt Persson         3-8

Magnus Andersson - Lasse Nilsson     8-7

Oscar Lindblad - Mattias Heldin         6-6

Åke Jonasson - Claes Ahlin                 12-5

Mikael Karlsson - Claes Seveborg       4-10

 

Omgång   5 

Åke Jonasson - Oscar Lindblad           0-6 WO

Mattias Heldin - Mikael Karlsson       11-5

Claes Seveborg - Pär Knutsson            2-9

Carina Swenson - Johan Nolenstam    1-11

Andreas Carlgren - Patrik Andersson  2-12

Patrik Heldin - Peter Johansson(2)     12-3

Helene Persson - Jens Ingvordsen      7-2

Sandra Lebedeva - Daniel Sigfridsson 0-15

Bosse Jansson - Joel Andersson          14-1

Sara Andersson - Annika Freden        5-8

Bengt Persson - Magnus Andersson   7-5

Lasse Nilsson - Johan Persson            14-2

Omgång   6 

Peter Johansson - Magnus Andersson 5-6

Johan Persson - Bengt Persson            7-6

Lasse Nilsson - Dan Mikkelsen           10-4

Oscar Lindblad - Mikael Karlsson       10-5

Pär Knutsson - Mattias Heldin             12-3

Claes Seveborg - Claes Ahlin               4-7

Johan Nolenstam - Patrik Andersson   3-14

Peter Johansson(2) - Andreas Carlgren 5-9

Patrik Heldin - Henrik Johansson          8-8

Jens Ingvordsen - Daniel Sigfridsson     4-7 

Joel Andersson - Helene Persson         3-8

Annika Freden - Sandra Lebedeva       6-0

Sara Andersson - Bosse Jansson          2-13

Omgång   7 :

Joel Andersson - Jens Ingvordsen      6-5

Daniel Sigfridsson - Annika Freden   6-3

Helene Persson - Sara Andersson      7-6

Sandra Lebedeva - Bosse Jansson     0-6 WO

Patrik Andersson - Peter Johansson(2)  15-0

Carina Swenson - Patrik Heldin           7-4

Andreas Carlgren - Henrik Johansson  7-9

Mikael Karlsson - Pär Knutsson          1-15

Åke Jonasson - Claes Seveborg           0-6 WO

Mattias Heldin - Claes Ahlin              10-4

Magnus Andersson - Johan Persson    6-7

Bengt Persson - Dan Mikkelsen         6-0

 

 Tabeller

Pool 1

Namn            Spelade      Game         Poäng

Bengt             5                +22             8

Magnus         5                 +2              6

Lasse             5                 +7              5

Dan                5                -7               4

Johan             5                -14             4

Peter               5                -8              3

 

Pool 2

Pär                6               +55             12

Oscar            6               +13              9

Mattias         6               +7                7

Claes S         6                -7                4

Åke              6                -14               4

Mikael          6                -25              4

Claes A        6                -29               2

 

Pool 3

Patrik A      6               +57               12

Johan          6               +17               10

Patrik H      6                -1                  5

Henrik        6                -10                5

Carina        6                -20                 5

Andreas      6                -10                4

Peter J        6                 -38                1

 

Pool 4

Bosse        7                 +47               14

Annika      7                 +20               10

Helene      7                  -2                 10

Daniel       7                 +33               8

Joel            7                 -20                6

Sara          7                  -21                4

Jens           7                 -21                2

Sandra       7                 -36                0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Uppdaterad: 05 APR 2017 14:00

Aktivitetskalender 2018

Januari

Tennisskolan FTK - 21 veckor: Vårterminen från måndag 8 januari v. 2 till 8 juni v. 24 med uppehåll v. 7 ( Sportlov) och Påsklov
(Skolan FKP-kommun: Vårterminen 2018: tisdag 9 januari – torsdag den 14 juni)

Troféspelet - Veteranutbyte med Tidaholm & Skultorp, på bortplan.

Februari

v.7 Sportlovsledigt från tennisskolan, Sportlovstennis prova på.

14 - 18 februari PEAB Winter Cup, FTK:s egen stora Junior och Seniorvintertävling.

Mars

5 mars kl.18.00 Årsmöte i klubbrummet

11 mars SO Tour Falköping

April

15 april, SO Tour i Falköping
21 april Juniorklubbutbyte med Trollhättans TK på hemmaplan
21 april Städdag på Tennisstadion Tor med korvgrillning kl 10.30

Maj

FTK Seriespel startar i maj månad med FTK:s serielag. Seriespel går före egen tävling enligt FTK policy.

14-20 maj, (Main) Benders Cup Tennis Europe 14 (Qual.) 11-13/5, International Tournament.

18-20 maj, Klubb- & familjeläger i Båstad

Juni

1-3 juni, Elite Hotels Next Generation, Tennis Väst (gamla Kalle Anka Cup)
FTK arrangerar Regionens NG i klasserna FS11 och PS11, regionskval till Sveriges slutspel i Båstad

Sommartenniskolan måndagen den 18/6 (v 25) till fredagen den 29/6 (v26). Inbjudan kommer inom kort. 


Sommarfest/avslutning för tennisskolan, fredagen den 29/6 kl 17.00-18.30 korvgrillning på Tennisstadion Tor

Troféspelet - Veteranutbyte med Tidaholm & Skultorp 16 juni på Tennisstadion Tor

Juli

SEMESTER VÅRA ANSTÄLLDA: Alfredo Delgado semester 2/7 - 15/7 (v27-v28), Peter Karlsson semester v.29-33. För sträning SMS:a Peter under semstern på 0706-528922

PRIVATTRÄNING kan bokas med Alfredo Delgado under perioden den 16 juli - 19 aug (v.29-v33) för 150 SEK/timma, banhyra tillkommer eller nyttja giltigt spelpass. Boka tid genom att SMS:a Alfredo på mobilnummer: 0705-63 60 62, Betala timmen med swish till Alfredo.

4-8 juli Peab Tennis Summer Cup, FTK:s egen stora Junior och Seniorsommartävling.
I år har vi grillfest på fredagen den 6 Juli kl 18.00 för gäster och medlemmar.
Ta med eget grillkött och dryck så ses vi. Vid regn blir det på lördag istället kl 17.00 (ny reservtid)

Augusti

Tennisskolan FTK - 17 veckor: Höstterminen från v. 34 till v. 51 med uppehåll v. 44 (oktoberlov) och Jullov
(Skolan FKP-kommun: Höstterminen 2018: måndag den 20 augusti (v.34) – fredag den 21 december)

24-26 augusti, Regionsmästerskap Tennis Väst i Falköping
HSDSHDDDMD
PS14FS14
PD14FD14
PS16FS16PD16FD16

Oktober

FTK Seriespel startar

Troféspelet - Veteranutbyte med Skultorp och Tidaholm

SO tour i Falköping

Oktoberlov från tennisskolan v 44

November

December

SO tour i Falköping

December vårt traditionella - Julbord

Juniorernas Julavslutning

 ADMIN/BOKA TENNIS

  _______________________________

FTK - Årets Tennisklubb 2007

FTK - Årets Tennisklubb 2007

 

Ange alt-text här.

Tennisvillan på Tennisstadion

 

Benders

Marksten på Tennisstadion Tor

 

 

Lawnit Tennisbanor
Lawnit tennis - Sponsor of FTK

 

Sisu Idrottsutbildarna

FTK-Klubbens idrottsutbildare

 

Ange alt-text här.
RF - Sponsor Tennisstadion Tor

Postadress:
Falköpings TK - Tennis
Odengatan 41
52141 Falköping

Kontakt:
Tel: 0705 - 63 60 62, +46 51518025
E-post: This is a mailto link

Se all info